13. pohod po mlinarski poti

V okviru praznovanja krajevnega praznika smo Športno društvo Šentanel, Krajevna skupnost Šentanel in kmetija Povh v soboto, 20. 6. 2020 organizirali tradicionalni trinajsti Pohod po mlinarski poti. Tokrat se je v oblačnem junijskem dnevu zbralo nekaj čez štirideset pohodnikov. Poleg Korošcev so pohodniki prišli še iz Velenja, Mislinje, Doliča in Šmartnega pri Litiji. Ob poti smo se ustavili pri spominskem obeležju v Lužnikovi reki in prižgali svečo v spomin na padle domačine v drugi svetovni vojni. Iz datuma tega tragičnega dogodka izhaja tudi naš krajevni praznik. Pot nas je naprej vodila po sledeh mlinov do turistične kmetije Gradišnik, kjer so nas domači lepo sprejeli in pripravili malico za vse pohodnike. Po postanku smo se odpravili naprej mlinarskim dogodivščinam nasproti. Tokrat se je samo pet pohodnikov odločilo za lažjo pot vsi ostali pa smo nadaljevali po daljši in zahtevnejši poti preko Belšaka. Pohodniški izlet smo zaključili okrog druge ure pri Povhovem mlinu z ogledom mlina in manjšo zakusko, ki so jo pripravili Povhovi. Franc Naveršnik nam je kot po navadi ob zaključku poti in druženja zaigral tri »njegove viže po izboru«. No, bilo jih je nekaj več.
Zahvala vsem pohodnikom za udeležbo, še posebej pa planinskemu vodniku Kristiju Krajgerju za ureditev in pripravo poti ter uspešno in varno vodenje pohoda. Čestitke triletnemu pohodniku Martinu, ki je sam zmogel peturno hojo. Najlepša hvala tudi vsem Povhovim in Gradišnikovim za prijeten sprejem in prijazno pogostitev. Zahvala še Špeli Peršak, ki je skrbela za počasnejše pohodnike in prvo pomoč.

Foto: ŠP

Zapisal: Štefan Peršak